HAKKIMIZDA


Arpacıoğlu Firması Ahmet ve Ali Arpacıoğlu Koll. Şti. adıyla 1952 yılında kurulmuş ve emek yoğun teknoloji kullanımıyla,kırmızı mercimek üretimine taş yapılı eski bir Ermeni hanında başlamıştır.Bu Han 2010 yılında Ziylan Grup tarafından satın alınmış ve günümüzde Pürsefa Hanı olarak adlandırılmıştır.Eski Buğday Pazarında Tekke Camisi,Mevlevi Dergahı ve Tarihi Tahmis Kahvesinin tam karşısındadır.Enteresandır ki,Firmanın kurucuları Ahmet ve Ali Beyler, ilk mektep eğitimlerini de bu hanın tam karşısındaki, Gaziantep’in Cumhuriyet Döneminin ilk okullarından olan Kurtuluş İlkokulunda almışlardır.

Firma kurucuları, kiralık olarak çalıştıkları bu tarihi binadan, Gaziantep’in ilk sanayi bölgesi olan Nizip Caddesi adresindeki kendi yatırımları olan ikinci fabrikalarını 1965 yılında faaliyete geçirmişler.1965 yılının en üstün teknolojisi kullanılarak yapılan yeni mercimek değirmeni 1 ton/saat kapasitesiyle o dönemin en yüksek kapasiteli mercimek değirmeni yatırımı olmuş ve Türkiye piyasasına uzun yıllar en kaliteli mercimekleri arz etmiştir.

Firma 1980 yılında, Arpacıoğlu Koll. Şti. olarak isim değiştirmiş ve ailenin 2. kuşak gençleri de yönetime katılmıştır. 1985 yılında Arpacıoğlu Gıda Sanayi ve Ticaret adını alan firma ve 2007 yılında Arpacıoğlu Tarımsal Ürünler San. Ve Tic. Ltd. Şti. adıyla yeni bir şirket kurarak, Gaziantep 4.Organize Sanayi Bölgesindeki, 25.000 m2 lik alana yeni yatırım yapma kararı almıştır. Yeni kurulan şirketlerin yönetiminde 3. kuşaklar da görev almışlardır.

Arpacıoğlu Gıda 1985 yılından itibaren ARPACIOĞLU ve RSL tescilli markalarıyla üretim yapmakta ve 1996 yılından beri Buhler-Sortex teknolojisini kullanmaktadır. 
Arpacıoğlu Gıda üretim tesislerinde, 1952 yılından bu yana oluşan birikimler üretim kalitesine yansımaktadır. Arpacıoğlu Gıda, tarladan başlayan kalite kontrolü, hammadde alımındaki hassas seçimi ve imalattaki hijyen ve ileri teknoloji kullanımı sayesinde üretim kalitesini yükseltmekte ve buna bağlı olarak müşteri-tüketici memnuniyeti her zaman en üst seviyede olmaktadır.

Arpacıoğlu Gıda Türkiye'nin ilk mercimek üreticisi ve ihracatçılarından biri olup yıllık 3000 ton olan üretiminin yaklaşık %20'sini Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir.